HÍREK 2021
Lajtháról szóló előadás a 70 éves Pávai István tiszteletére rendezett konferencián
2021. december 9-én és 10-én, a Zenetudományi Intézet Bartók termében a BTK Zenetudományi Intézet, a Hagyományok Háza és a Zeneakadémia kétnapos tudományos konferenciát rendez a 70 éves Pávai István népzenekutató tiszteletére, „Amerre én járok...” címmel. Az első nap délutánján Ozsvárt Viktória zenetörténész a következő címmel tart előadást: Népzenekutatás, népzene-feldolgozás és zeneszerzés Lajtha László műhelyében.
A részletes program a képre kattintva olvasható.
Szabadi Vilmos és Marczi Mariann decemberben Gödöllőn és Pécsett is
előadja Lajtha Szonatináját
2021. december 4-én, szombaton 19 órakor, a Gödöllői Királyi Kastély dísztermében, a Gödöllői Kamarazenei Fesztivál Bartók és rezoNációk – Bartók Kor- és Sorstársai című sorozatában Szabadi Vilmos hegedűművész és Marczi Mariann zongoraművész koncertjén Lajtha Op. 13-as Szonatinája is elhangzik, Bartók- és Weiner-művek mellett. Ugyanez a program lesz hallható december 13-án, hétfőn 19 órakor, Pécsett, a Liszt Teremben.
A gödöllői sorozat részletes programja a képre kattintva olvasható.
Megjelent Fülep Márk tanulmánya: Verbunk dallamok Lajtha László gyűjtéseiben
2021. október 7-én, csütörtökön 15 órakor, az MTA BTK Zenetudományi Intézet Bartók termében tartották meg a Lavottától Kodályig. Zempléni verbunkos konferenciák (1990–2020) című kötet bemutatóját. Az ismertetőt Gombos László zenetörténész tartotta. Az 543 oldalas kötetben olvasható Fülep Márk fuvolaművész 30 oldalas tanulmánya a következő címmel: Verbunk dallamok Lajtha László gyűjtéseiben (354–383. oldal). Ebben a szerző sorba veszi Lajtha népzenei monográfiáit, a Pátria-, illetve a Néprajzi Múzeum-sorozatban megjelent felvételeket, az énekelt verbunkosokat, valamint a műzenei megjelenéseket. Összesen 86 verbunk táncdallamot mutat be. A témáról a 2020. október 2-án tartott zenetudományi konferencián számolt be korábban.
A kötet tartalomjegyzéke itt tekinthető meg.
Fülep Márk fuvolaművész, a Lavottától Kodályig című kötet bemutatója után
Lajtha In memoriam című szimfonikus darabja is elhangzott
a Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál záróhangversenyén, Miskolcon
2021. október 4-én, hétfőn, 19:30-kor, Miskolcon, a Művészetek Házában, a Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál záróhangversenyén – Kodály Psalmus Hungaricusa és Bartók Concertója mellett – elhangzott Lajtha igen ritkán hallható szimfonikus darabja, az In memoriam (Op. 35, 1941). A Miskolci Szimfonikus Zenekart Antal Mátyás vezényelte.
Részletes ismertetés:
https://www.karpatfesztival.hu/hangverseny/miskolc-zarokoncert.html
Lajtha Szonatinája a Klebelsberg Kultúrkúriában
2021. október 2-án, szombaton, a Klebelsberg Kultúrkúriában – Elgar-, Hubay- és Weiner-művek mellett – Lajtha Sonatine (Op. 13) című darabját is műsorra tűzte Marczi Mariann zongoraművész és Szabadi Vilmos hegedűművész.
Szabadi Vilmos hegedűművész |
Marczi Mariann zongoraművész |
Solymosi Tari Emőke konferenciaelőadása Lajtháról Debrecenben
2021. szeptember 25-én, szombaton 15 órától a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának nagytermében – a Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál keretében – zenetudományi konferenciát tartottak, amelyen Solymosi Tari Emőke zenetörténész Magyarság és európaiság Lajtha László művészetében címmel tartott előadást.
Részletes ismertetés az előadók bemutatásával és az előadások rövid kivonatával:
https://www.karpatfesztival.hu/zenetudomanyi-konferencia.html
Lajtha László Nemzetközi Népzenei Konferencia Martonvásáron
2021. szeptember 4-én, szombaton, a martonvásári Agroverzumban – a szeptember 3. és 5. között zajló, a Hangvető által szervezett Trilla Fesztivál részeként – először rendezték meg a Lajtha László Nemzetközi Népzenei Konferenciát. A konferencia előadásai két téma köré szerveződtek: Lajtha László szellemi hagyatéka és öröksége, illetve a felsőfokú hangszeres népzeneoktatás lehetőségei. Az első rész magyarul, a második rész angolul zajlott. Az első részben Lajtháról a következő előadások hangzottak el:
Dr. Pálóczi Krisztina: Lajtha László öröksége a Néprajzi Múzeumban
Dr. Solymosi-Tari Emőke: Hármas fonat. Megközelítések Lajtha László életművéhez
Dr. Árendás Péter: Lajtha László öröksége a Hagyományok Házában
A közönség nagy érdeklődéssel hallgatta meg azt a kerekasztal-beszélgetést is, amelyen a készülő bicskei Lajtha-házról osztott meg információkat Tessely Zoltán néptáncoktató, kutató, a Váli-völgy területfejlesztésért felelős miniszterelnöki biztosa, Bicske korábbi polgármestere, Liber Endre népzenész, producer, a Hangvető alapítója, valamint Árendás Péter népzenész, egyetemi docens, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központ és Archívum tárvezetője.
További információk:
https://trillafesztival.hu/#fesztival
Képek az eseményről
Liber Endre, a fesztivált és a konferenciát szervező Hangvető
igazgatója köszönti a konferenciát (Fotó: STE)
Pálóczy Krisztina muzeológus előadást tart
a martonvásári Lajtha-konferencián (Fotó: STE)
Solymosi Tari Emőke zenetörténész előadást tart
a martonvásári Lajtha-konferencián (Fotó: Várkonyi Botond)
Árendás Péter, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központ és Archívum
tárvezetője előadást tart a martonvásári Lajtha-konferencián (Fotó: STE)
Tessely Zoltán, Liber Endre és Árendás Péter kerekasztal-beszélgetést tart
az épülő bicskei Lajtha-házról (Fotó: Várkonyi Botond)
Tessely Zoltán, Liber Endre és Árendás Péter kerekasztal-beszélgetést tart
az épülő bicskei Lajtha-házról (Fotó: STE)
Pillanatkép a martonvásári Trilla Fesztiválról (Fotó: STE)
Koszorúzás a zeneszerző-népzenekutató születésnapján
a Lajtha-háznál és a Lajtha-szobornál
2021. június 30-án, szerdán, Lajtha László születésének 129. évfordulóján, 17 órakor, a Hagyományok Háza szervezésében ismét megkoszorúzták Lajtha László emléktábláját Budapesten, az V. kerületi Váci utca 79. számú Lajtha-háznál, ahol a zeneszerző évtizedeken át lakott. Ezután az ünneplők – Nyitrai Tamás és a Tükrös Zenekar zenés kíséretével – átvonultak a Károlyi-kertbe, ahol a Lajtha-szobrot is megkoszorúzták. Az ünnepségen beszédet mondott Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület (Belváros-Lipótváros) polgármestere, Árendás Péter, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központ és Archívum tárvezetője, Gyurkó Csilla, Lajtha egyik jogörököse és Solymosi Tari Emőke zenetörténész.
További információk:
Solymosi Tari Emőke beszéde itt olvasható.
Képek a megemlékezésről
Nyitrai Tamás és a Tükrös Zenekar a Lajtha-emléktáblánál
Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület polgármestere
beszédet mond a Lajtha-emléktáblánál
Árendás Péter, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központ
és Archívum tárvezetője beszédet mond a Lajtha-emléktáblánál
A Lajtha-emléktábla a 2021. június 30-i koszorúzás után
Zenés menet a Lajtha-szoborhoz, a Károlyi-kertbe
Solymosi Tari Emőke beszédet mond a Lajtha-szobornál
Gyurkó Csilla beszédet mond a Lajtha-szobornál
Árendás Péter és Szentgyörgyvölgyi Péter megkoszorúzza a Lajtha-szobrot
Nyitrai Tamás és a Tükrös Zenekar a Lajtha-szobornál
Árendás Péter, Solymosi Tari Emőke és Gyurkó Csilla a koszorúzás után,
a Károlyi-kerti Lajtha-szobornál (Fotók: V. kerületi önkormányzat és STE)
„A fekete-fehér színei” – Balog József hangversenye a Zeneakadémián
2021. május 12-én, szerdán 19.30-tól, a Zeneakadémia nagytermében Balog József Liszt-díjas zongoraművész adott hangversenyt, amelyet az érdeklődő közönség online kísérhetett figyelemmel. „A fekete-fehér színei 2021” című összeállítás során a művész Lajtha, Szabó Csaba, Kodály és Szokolay Sándor műveit játszotta. Lajtha kompozíciói – a Prélude, az Egy muzsikus írásaiból 2. tétele, a Három bölcsődal és a Hat zongoradarab 1., 5. és 6. tétele ezúttal is rendívül magas színvonalon hangzottak el annak a művésznek a tolmácsolásában, aki néhány éve két CD-re vette fel a zeneszerző szinte valamennyi zongoraművét.
További részletek:
https://zeneakademia.hu/mindenprogram/2021-05-12-balog-jozsef-9720
Ozsvárt Viktória zenetörténész doktori védése
2021. június 4-én, pénteken 12 órakor volt Ozsvárt Viktória zenetörténész, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum tudományos segédmunkatársa sikeres doktori védése, online formában, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Doktori Iskolája szervezésében. A doktori értekezés címe: „Messzi élő valóság”. Lajtha László utolsó alkotókorszaka (1945–1963).
A disszertáció itt tekinthető meg:
https://apps.lfze.hu/netfolder/PublicNet/Doktori%20dolgozatok/ozsvart_viktoria
Ozsvárt Viktória
(Fotó: Zeneakadémia / Kőrösi Márta. A fotó forrása:
https://lfze.hu/hirek/beszamolo-a-20172018-tanev-unkp-zarokonferenciajarol-108758)
Bara Hajnal, a Bukaresti Magyar Intézet zenei referense kapta a 2021-es Lajtha-díjat
2021. január 21-én, csütörtökön 17.30-kor, a Magyar Rádió Márványtermében került sor az idei Lajtha-díj – a járvány miatt ezúttal jelképes – átadására. A díjat Bara Hajnal erdélyi, Maros megyei születésű zenetanár, műfordító kapta, aki 2016 óta a Bukaresti Magyar Intézet zenei referense. A díjazott nevének kihirdetése a Bartók rádió Muzsikáló délután című műsorában történt meg, a programban elhangzott Lajtha Marionnettes című kvintettje Oláh Vilmos (hegedű), Máté Győző (brácsa), Amirás Árpád (cselló), Simon Dávid (fuvola) és Bábel Klára (hárfa) előadásában, majd Bartók Op. 4-es I. szvitje Lajtha négykezes zongoraátiratában, Fülöp Andrea és Balog József tolmácsolásában. A Lajtha-jogörökös, Gyurkó Csilla laudációját ezúttal a Bartók rádió bemondója olvasta fel. Mint Gyurkó Csilla kiemelte, Bara Hajnal szak- és műfordítói munkája eredményeként jelentek meg Bartók Béla, Kodály Zoltán és Lajtha László életéről és munkásságáról szóló írások, tanulmányok az Observator Cultural című kulturális hetilapban, ahogyan erről ezen a honlapon is hírt adtunk 2018-ban. A Muzsikáló délutánban elhangzott a szerkesztő, Veisz Gábor interjúja Solymosi Tari Emőke zenetörténésszel is. Az Összhang című rádióműsorban Bara Hajnallal és Solymosi Tari Emőkével volt interjú a díjátadással kapcsolatban.
Gyurkó Csilla laudációja itt olvasható.
A Bukaresti Rádió – a díjátadás alkalmából készített – 10 perces interjúja Bara Hajnallal itt hallgatható meg:
https://www.bukarestiradio.ro/2021/02/02/mozaik-2021-februar-2/
Az Erdélyi Magyar Televízió – a díjátadás alkalmából készített – 2 perces interjúja Bara Hajnallal itt nézhető meg:
https://www.youtube.com/watch?v=HNVB80p2DA4
Néhány a számos további híradás közül:
https://kronikaonline.ro/szines/lajtha-dijat-kap-bara-hajnal-erdelyi-zenetanar
Bara Hajnal a Lajtha-díjhoz tartozó oklevéllel és plakettel
2024 | | | 2023 | | | 2022 | | | 2021 | | | 2020 | | | 2019 | | | 2018 | | | 2017 |
2016 | | | 2015 | | | 2014 | | | 2013 | | | 2012 | | | 2011 | | | 2010 |